16.8 C
Nikšić
22/06/2025
Image default
Poljoprivreda

Popis poljoprivrede u Crnoj Gori: Prilika za realnu procjenu stanja poljoprivrede

Popis poljoprivrede će se ove godine obaviti u periodu od 1. oktobra do 1. decembra, dok je nosilac popisa Uprava za statistiku – Monstat. Sprovođenjem Popisa poljoprivrede predviđeno je da se obezbijedi realna slika o stanju poljoprivrede u Crnoj Gori kao i međunarodno uporedivi podaci o strukturi poljoprivrede i poljoprivrednim gazdinstvima, na osnovu kojih će se donositi odluke i strategije daljeg razvoja.

Šta je poljoprivredni popis?

Poljoprivredni popis  je statistička operacija prikupljanja, obrade i diseminacije podataka o strukturi poljoprivrede, obuhvatajući čitav ili značajan dio zemlje (uzorak). Glavni cilj popisa poljoprivrede je da se dobiju tačni, pouzdani i međunarodno uporedivi podaci o strukturi poljoprivrede. Probni popis poljoprivrede je sproveden u oktobru 2008. godine. Cilj probnog popisa je bio da se ispitaju instrumenti za sprovodjenje glavnog popisa .

Ovo je treći opšti popis poljoprivrede na teritoriji Crne Gore koji je sproveden poslije 50 godina. Opšti popisi poljoprivrede sprovedeni su 1931., 1960. i 2010. godine. Raniji popisi poljoprivrede na bivšoj teritoriji Jugoslavije svodili su se uglavnom na popise stoke, a vršeni su uz popise stanovništva, a posljednji koji je uključivao pitanja o poljoprivredi sproveden je 2003. godine.

Prvi samostalni popis poljoprivrede je sproveden od 07. – 21. 06. 2010. godine na teritoriji Crne Gore i značajan je kao istorijski dogadjaj u oblasti statistike poljoprivrede, a njegovo sprovođenje bilo je na čitavoj teritoriji države, po principu „ od vrata do vrata.“

Ove godine će se on uskladiti sa metodologijom koju EU zahtijeva i na osnovu definisane liste gazdinstava koja je sačinjena na osnovu raspoloživih izvora u sistemu zvanične statistike i drugih administrativnih izvora, a rezultati će biti poznati u roku od 90 dana nakon njegovog završetka. Suština popisa je da se prikupe strukturni podaci o: površini korišćenog poljoprivrednog zemljišta po kategorijama korišćenja, brojnom stanju stoke po vrstama i kategorijama, licima koja rade u poljoprivrednoj proizvodnji sa posebnim fokusom prema polu, mašine, objekti i slično, kako je prenijeto na održanoj prezentaciji Uprave za statistiku.

Rezultati sa popisa iz 2010. godine

Prema poljoprivrednom popisu iz 2010. u Crnoj Gori je bilo 48,87 hiljada poljoprivrednih gazdinstava, od čega je većina bilo porodičnog a svega 46 poslovnog tipa, dok su ta gazdinstva su imala ukupno 309,240 hektara raspoloživog zemljišta, dok je prosječno porodično poljoprivredno domaćinstvo imalo 6 hektara, prema Konačnim rezultatima popisa poljoprivrede 2010. godine za porodična poljoprivredna gazdinstva.

,,U posmatranom periodu od 2006 – 2010. godine najveće učešće sektora poljoprivrede, lova i šumarstva u BDP (bruto domaćem proizvodu) bilo je u 2009. godini 8,26%, a najmanje u 2007. godini 7,21%. U 2010. godini učešće sektora poljoprivrede, lova i šumarstva u BDP iznosilo je 7,65%“, čime primjećujemo trend pada. U 2010. godini broj zaposlenih u ovom sektoru je iznosio 2 347, što je za 13,07% manje u odnosu na 2009. godinu., a prosječna neto zarada u sektoru poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u 2010. godini je iznosila 564 eura što je u poređenju sa 2009. godinom više za 79 eura odnosno 16,29%, a u poređenju sa 2008. godinom više za 166 eura odnosno 41,71%.

,,Najveći broj poljoprivrednih gazdinstava koji koriste višegodišnje livade i pašnjake je sa sjedištem gazdinstva u opštinama Nikšić, Podgorica, Bijelo Polje, Pljevlja i Berane. Opština sa najmanjim brojem porodičnih poljoprivrednih gazdinstava je Tivat 169 što čini 0,35% ukupnog broja porodičnih poljoprivrednih gazdinstava. Opština sa najvećim brojem porodičnih poljoprivednih gazdinstava je Podgorica 7 276 što čini 14,89% ukupnog broja porodičnih
poljoprivrednih gazdinstava.“, prema poslednjoj statistici.

Ukupna vrijednost Ekonomske veličine poljoprivrednih gazdinstava u Crnoj Gori izražena u eurima iznosila je 125,81 milion eura ili prosječno 2.574,54 EUR po poljoprivrednom gazdinstvu.

Ovaj popis, ističe se, je od velikog značaja za dalji razvoj poljoprivredne proizvodnje u Crnoj Gorii, dok je Vlada utvrdila predlog zakona koji se nalazi u skupštinskoj proceduri i čije se usvajanje očekuje uskoro.

Izvor: Monstat

Vezani članci

Održana konferencija povodom najave prvog Javnog poziva u okviru IPARD III programa za podršku poljoprivredi i ruralnom razvoju

admin

Rotacija usjeva: Zašto je važna i kako je sprovesti?

admin

Inspirativna ideja: Hrvatska farma promoviše regenerativne poljoprivredne prakse

admin