16.8 C
Nikšić
22/06/2025
Image default
Poljoprivreda

Inspirativna ideja: Hrvatska farma promoviše regenerativne poljoprivredne prakse

Održavanje zdravlja zemljišta je ključno za upravljanje ovom organskom farmom koja uzgaja širok spektar kultura, prodaje direktno, prerađuje proizvode, pa čak i snabdijeva sopstveni restoran.

„Zrno eko imanje“ je farma u Hrvatskoj koja primjenjuje regenerativne poljoprivredne prakse od 1988. godine. Održavanje visokog nivoa zdravlja zemljišta bez upotrebe vještačkih đubriva i hemijskih pesticida ključno je za upravljanje kompanijom mladog farmera Davida Pejića. „Za nas je cilj regenerativne organske poljoprivrede obezbjeđivanje zdravlja zemljišta kao i zaštita životne sredine. Naš cilj je bio stvoriti holistički sistem koji bi nam omogućio da kontrolišemo čitav proizvodni ciklus, od farme do stola.“ Kompanija ne samo da uzgaja voće i povrće, već ima i pogon za preradu hrane i pekaru, kao i restoran u obližnjem Zagrebu.

Farma uzgaja preko 60 različitih vrsta organskog povrća, voća, mahunarki i žitarica. Farma ima dva sistema, jedan za proizvode namijenjene kao svježe povrće, a drugi za prerađene proizvode. Za snabdijevanje svježim povrćem i začinskim biljem, usjevi se uzgajaju u bio-intenzivnom povrtnjaku i plastenicima, metodom uzgoja koja kombinuje principe regenerativne organske poljoprivrede i tehnike očuvanja zemljišta sa visokom gustinom i raznolikošću zasađenih vrsta. Ratarski usjevi i drugo povrće koje se koristi za preradu proizvode se u petodjelnoj rotaciji usjeva, uz kontinuiranu izmjenu pokrovnih usjeva i usjeva za zeleno đubrenje. U oba sistema izbjegava se teška obrada zemljišta poput oranja, kao i primjena bilo kakvih sredstava koja bi mogla biti štetna po ljudsko zdravlje ili životnu sredinu. Davidova filozofija za farmu je: „Uzgajamo naše povrće u sistemu koji je dizajniran da vrednuje ljudski rad i trud. Metode koje primjenjujemo garantuju najviši kvalitet poljoprivrednih kultura, ali i obnovu životne sredine i zaštitu zdravlja zemljišta.“

Što se tiče suzbijanja korova, farma koristi metode kao što su okultacija, mehanička obrada i duboko malčiranje kompostom (DCM) kao primarni metod u bio-intenzivnom vrtu. Za kontrolu štetočina, u bio-intenzivnom vrtu i plastenicima postavljene su mreže protiv insekata, a višestruki ciklusi sadnje u rotaciji takođe pomažu u smanjenju rizika od pritiska štetočina. Što se tiče upravljanja vodom, farma ima arteški bunar, sistem za navodnjavanje kap po kap, prskalice, tehnologiju filtracije i još mnogo toga. Proizvodnja komposta, postavljanje živih ograda i hotela za insekte su  tehnike koje se koriste za unapređenje zdravlja i plodnosti zemljišta, kao i biodiverziteta.

Farma obavlja aktivnosti prerade hrane na licu mjesta. David kaže: „U svim našim pogonima za preradu koristimo samo organske sirovine koje nam garantuju kvalitet i nutritivnu vrijednost. Takođe, glavni sastojak gotovo svih naših proizvoda su poljoprivredni usjevi sa naših vlastitih polja.“ Fokus je na tradiciji i inovaciji. Pekara na licu mesta proizvodi hljeb, peciva, sendviče i salate, sve u malim serijama kako bi se minimizirao otpad. Prave se tradicionalni lokalni specijaliteti, kao što su Kayu hljeb sa smeđim pirinčem i Piraž hljeb od spelte i raži. Godine 2013. dodali su 100% organski veganski bistro u Zagrebu u svoj asortiman aktivnosti kako bi na taj način hrana direktno stigla sa farme do potrošača.

Takođe, 2013. godine David i njegov tim odlučili su da komuniciraju sa svojim kupcima direktnije kako bi prikazali vrijednosti farme i podijelili znanje i inovativne prakse sa drugim farmerima. Nude niz edukativnih posjeta na specifične teme uključujući „bio-intenzivnu organsku proizvodnju“ i „planiranje, rotaciju usjeva i softversko praćenje“.

Godine 2022. David Pejić je dobio nagradu Evropske komisije za “Najboljeg evropskog organskog farmera”.

„Smatramo da je važno dočekati druge na našoj farmi kako bismo zajedno radili na stvaranju kvalitetne hrane, istovremeno čuvajući raznolikost i održivost našeg ekosistema.“ -David Pejić

Preuzeto sa  https://eu-cap-network.ec.europa.eu

Vezani članci

Agrohemijska analiza zemljišta u Biotehnološkoj laboratoriji – BioLab Tehnopolis

admin

Poljoprivredni klaster Crne Gore najavljuje pokretanje kampanje pod nazivom “5 poštenih”

admin

Pokretanje kampanje “5 poštenih” za bolju budućnost crnogorske poljoprivrede

admin